Jak dbać o konserwację łyżworolek?

Każdy rolkarz wie, jak ważne jest utrzymanie sprzętu w jak najlepszym stanie, aby był niezawodny i służył na lata. Rolki mogą sporo kosztować, zwłaszcza te profesjonalne, dlatego warto pamiętać o ich konserwacji, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów. Najważniejsze w rolkach są łożyska rollerblade oraz kółka. Zabrudzone łożysko może zacząć wydawać nieprzyjemne dźwięki, a dodatkowo nienaoliwienie go może doprowadzić nawet do odpadania kółek.

Rytuały każdego rolkarza

Wracając ze wspaniałej przejażdżki na rolkach mało kto myśli, np. o nienaoliwieniu łożyska rollerblade zamianie kółek w rolkach. Jednak aby rolki i wszystkie ich podzespoły służyły jak najdłużej konieczne jest ich konserwowanie. Nie oznacza to oczywiście, że należy je czyścić po każdej przejażdżce, ale warto pamiętać o ich regularnych i częstych przeglądach. Do najczęstszych czynności, powinno należeć oczywiście, już wspomniane oliwienie łożysk oraz czyszczenie ich z zanieczyszczeń, takich jak piasek. Ważne jest również zamienianie miejscami kółek, które nierównomiernie się ścierają oraz dokręcanie luzujących się śrub.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Po zakończonym sezonie, często zdarza się że rolki są chowane głęboko w dół szafy i tam czekają na kolejny sezon. Jednak zanim tam wylądują, powinny zostać dokładnie przeglądnięte. Należy sprawdzić czy łożyska rollerblade zostały dokładnie wyczyszczone i naoliwione oraz czy kółka nie potrzebują wymiany. Dobrze jest też spakować łyżworolki do pudełka kartonowego lub płóciennego worka, aby przez czas zimowania, nie nazbierały na sobie grubej warstwy kurzu, która będzie zalegać, m. in. w łożyskach rolek.