Aspekt psychologiczny korzystania ciemnych okularów jest bardzo ciekawy. W wielu publikacjach psychologicznych oraz socjologicznych zaczęto się zastanawiać na elementami ubioru lub dodatkami do odzieży. Dzisiaj padło na soczewki przyciemniane, które oprócz swoich dobrych i celowych zastosowań mogą również wiele mówić o posiadaczu!
Kim jest na ogół osoba za okularami przyciemnianymi?
Szacuje się, że ciemne okulary noszą osoby, które pragną ukryć się przed wzrokiem innych, tajemnicze, o niecnych zamiarach lub częściowo aspołeczne. Są to dalece ukierunkowane hipotezy, które wysnuło wielu psychologów oraz socjologów. Warto jednak powiedzieć, że osoby noszące soczewki przyciemniane we właściwych warunkach oświetlenia są osobami odpowiedzialnymi! Ochrona oka przed promieniowaniem UVA o długości fali 380 do 400 nanometrów jest bardzo ważna.
Szacuje się, że promieniowanie UVA może uszkadzać wzrok poprzez degenerację plamki żółtej, wywoływanie zaćmy, nowotworów siatkówki oraz szkodliwe działanie na rogówkę, która pod wpływem silnego światła może przerastać i ulegać zapaleniu. Podobnie obserwacji dotyczą również spojówek. Dlatego tez często zalecane jest korzystanie z ciemnych okularów w przypadku operacji okulistycznych, laserowej korekcji wzroku i nie tylko.
Moda na ciemne okulary
Warto wiedzieć, że przyciemniane soczewki są także istotnym elementem mody – doskonale znamy takie modele jak, np. Aviator, które podbiły wybiegi największych projektantów oraz ulice miast na całym świecie. Szczególnym hitem modowym okazały się nieśmiertelne lustrzanki a la Aviator, niesamowicie stylowe i charakterystyczne dla szyku lat 70 i 80.